Suomi–Kiina-seuran Tampereen paikallisyhdistyksen kiinan kielen ja kulttuurin leiri

Viikon ajan kesäloman alkajaisiksi Tampereen Pispalan koululla kokoontui innokas kiinan kielen leiriläisten joukko. Leirillä oli 16 iältään 8–12-vuotiasta lasta Tampereelta ja ympäristöstä. Opetuksesta vastasivat Jinling Hou ja Zhishang Chen. Jinling opettaa myös Suomi–Kiina-seuran kielikerhossa.

Leirillä tietysti opiskeltiin kiinan kieltä. Aiheina oli ainakin tutustumissanastoa,  numeroita, ruokasanoja, värejä sekä hinnan kysymistä ja kertomista. Leirillä myös mm. laulettiin, kuunneltiin musiikkia, pelailtiin, oltiin ulkona ja askarreltiin. Moni söi kiinalaisen lounaansa puikoilla.

Tampereen kansainväliselle kitarafestivaalille mestarioppilaaksi tullut kiinalainen Yunjia Liu vieraili leirillä. Kun Yunjia esittäytyi ja kertoi itsestään kiinaksi, moni ilahtui ymmärtäessään puheen jo ennen käännöstä. Yunjia soitti mm. kiinalaisen kappaleen Kevään tuoksu ja opetti leiriläiset laulamaan mukana.

20160606_104629-1

Mainokset

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Google+ photo

Olet kommentoimassa Google+ -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s